Maty grzewcze zwane także grzejnymi są jednym z wariantów grzałek elektrycznych. Ich największym walorem jest nader szerokie zastosowanie oraz efektywne i co istotne – wydajne działanie. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie – czym tak naprawdę są maty grzewcze oraz skupimy się na ich zastosowaniu. Zapraszamy do lektury.

Czym tak naprawdę są maty grzewcze?

Tytułowy rodzaj grzałki elektrycznej występujący pod postacią maty to najczęściej siatki wykonane z tworzywa sztucznego z plecionym i zamocowanym w sposób trwały przewodem grzejnym. Najczęściej stosuje się tradycyjne przewody jednożyłowe, choć współczesny rynek coraz częściej oferuje nam przewody w wariancie dwużyłowym. Grubość maty grzejnej oscyluje w granicach 3mm – w przypadku przewodów dwużyłowych grubość jest nieco większa. Wielu producentów oferuje maty grzejne samoprzylepne, których walorem jest łatwość oraz szybkość montażu. Najważniejsze kryteria dotyczące wyboru maty grzejnej to jej wymiary oraz sposób rozmieszczenia przewodów wespół z mocą.

Zastosowanie mat grzejnych

Podstawowym zastosowaniem tytułowych mat jest ogrzewanie podłogowe. Maty umieszcza się pod podłogą. Najczęściej pod wykładziną, panelami podłogowymi i klepką w przypadku mocy na poziomie 100W/m2. Jeśli moc wynosi 150W/m2 wówczas maty można ulokować pod kamieniem oraz terakotą. Warto podkreślić, iż maty grzewcze występują również w wariancie niskiego napięcia, które nie przekracza mocy na poziomie 30W/m2. Ten rodzaj jest stosowany przede wszystkim względem ocieplania stref narożnych, które są szczególnie narażone na szkodliwe warunki atmosferyczne. Dzięki nim możemy uniknąć oblodzeń oraz schłodzeń występujących na skutek opadów śniegu. Tego typu maty o grubości 7.5mm mają zastosowanie względem następujących powierzchni :

– podjazdy
– chodniki
– wjazdy do garażu
– ścieżki
– tarasy

Maty grzewcze znajdują także zastosowanie w terrariach hodowlanych. Najczęściej występują na dnie zbiorników – rzadziej na ścianach bocznych. Charakteryzują się stosunkowo niską mocą. Ponadto przykrywa je się specjalną ściółką, która stanowi warstwę izolacyjną.

Kategorie: Publikacje