Grzałki oraz inne elementy grzejne są nieodzownymi częściami wielu linii technologicznych. Wielokrotnie to właśnie od nich zależy bezpieczeństwo ciągłości produkcji oraz bezpieczeństwo pracowników. Właśnie dlatego dokonując wyboru grzałki warto zwrócić uwagę nie tylko na techniczne parametry, ale także na jakość oraz trwałość tytułowego produktu.
Współczesna oferta rynkowa grzałek oraz innych elementów grzejnych jest nader bogata. Dzięki temu możemy dokonać zakupu urządzenia dostosowanego w sposób ścisły do naszych potrzeb, zwłaszcza, ze spectrum zastosowania grzałek jest wyjątkowo obszerne. Grzałki stosuje się praktycznie w każdej branży – mogą być one w przemyśle spożywczym jako wkłady grzejne w technologicznych liniach produkcji żywności, a także urządzeniach przemysłowych takich jak komory malarskie i lakiernicze, tunele grzewcze w maszynach pakujących, klimatyzatorach, osuszaczach oraz maszynach piekarniczych. Podsumowując – praktycznie wszystkie procesy technologicznie na pewnym etapie wymagają wysokich temperatur, które grzałka może zapewnić w zgodzie ze swym pierwotnym zastosowaniem.

Podział grzałek oraz elementów grzejnych

Grzałki oraz elementy grzejne dzielą się na kilka grup – rurkowe, patronowe, opaskowe, płaskie oraz spirale grzejne z drutu oporowego. Materiałem stosowanym do kreowania grzałek rurkowych są druty oporowe, zaś izolacją wypełniającą wnętrze grzałki jest tlenek magnezu. Istotną rolę w tej kwestii spełnia zabezpieczenie w postaci żaroodpornego, nierdzewnego i kwasoodpornego pancerza zewnętrznego, który stanowi barierę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Moc grzałki dobierana jest w zależności od potrzeb i przeznaczenia – duże znaczenie ma także ogrzewane medium.
Grzałki patronowe z kolei cechują się specjalną konstrukcją, która umożliwia emisję dużej ilości ciepła z niewielkiej przestrzeni, dlatego ten rodzaj grzałek znakomicie sprawdzi się w formach metalowych. Grzałki patronowe najczęściej tworzone są na specjalne zamówienie – ich płaszczem jest najczęściej mosiądz oraz stal żaroodporna, zaś element grzejny stanowi drut oporowy ulokowany w ceramice, bądź tlenek magnezu.

Grzałki opaskowe oraz płaskie również są wykonywane na zamówienie indywidualne. W ich przypadku możemy dokonać wyboru grzałki mikanitowej wykonanej w postaci taśmy oporowej z nawiniętym rdzeniem, bądź grzałki ceramicznej w których spirale z drutu oporowego umiejscowione są w kształtkach steatytowych.

Kategorie: Publikacje